رویدادهای اقتصادی استان‌ها
نشست یک روزه 21 آبان 96
نشست یک روزه با موضوع آموزش سامانه بانک داده‌های اقتصادی و مالی و تبادل نظر در خصوص دستورالعمل تدوین گزارش سالانه اقتصادی
نشست مشترک معاونین اقتصادی ادارات کل امور اقتصادی و دارائی استان‌های کشور ، رؤسای گروه و برخی از کارشناسان با موضوع "آموزش سامانه بانک داده‌های اقتصادی و مالی" و "تبادل نظر در خصوص دستورالعمل تدوین گزارش سالانه اقتصادی"در دو نوبت صبح و بعدازظهر بیست و یکم آبان ماه سال جاری در سالن جهاد وزارت متبوع برگزار گردید. در ابتدای این نشست، جناب آقای دکتر میرشجاعیان معاون محترم امور اقتصادی ضمن اشاره به مزایای بانک داده‌های اقتصادی و مالی اظهار نمودند که حرکت در مسیر توسعه و برنامه‌ریزی صحیح بدون وجود اطلاعات شفاف، صحیح، جامع و در نهایت ارائه تحلیلی علمی و کارشناسی امکان پذیر نیست لذا جریان اطلاعاتی در صورت پیوستگی و روز آمد بودن، زمینه برنامه‌‏ریزی‌های بلندمدت را فراهم می‌سازد. در نتیجه، نه تنها سیاستگذاران می‌توانند از مزایای ایجاد یک سامانه اطلاعاتی استفاده نمایند بلکه آحاد جامعه و فعالان اقتصادی نیز با سطوح دسترسی متفاوت، می‏توانند از آن بهره‌مند شوند تا با استفاده از این اطلاعات بتوانند در تصمیم‌گیری خود بهترین گزینه‌ها را برگزینند.
در ادامه نشست سرکار خانم دکتر اشرفی سرپرست دفتر مدلسازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی در خصوص مزایای بانک داده‌های اقتصادی و مالی به این نکته اشاره کردند که یک محقق برای انجام تحقیق و پژوهش زمان زیادی را برای تهیه آمار و داده‌های مورد نیاز صرف می‌کند که با ورود اطلاعات شفاف، صحیح و با ایجاد دسترسی آسان به داده‌های رسمی بروز به دو زبان فارسی و انگلیسی از ماخذ مختلف در این بانک، این مهم نیز مرتفع می‌گردد. ایشان اضافه نمودند در ادبیات حکمران خوب "دسترسی به اطلاعات " بعنوان یک سنجش برای حکمران خوب تعیین شده است، لذا دفتر مدلسازی با توجه به شرح وظایف خود در حوزه مدیریت اطلاعات اقتصادی، طراحی بانک اطلاعاتی را در دستور کار قرار داد و اجرایی نمود. در ادامه جناب آقای دکترصیامی سرپرست معاونت دفتر مدلسازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی شروع به تشریح بانک داده‌های اقتصادی و مالی نمودند و اظهار داشتندکه این بانک با هدف ایجاد شفافیت اقتصادی و دسترسی سریع و آسان سیاست‌گذاران و پژوهشگران به داده‌های به ‌هنگام مالی و اقتصادی ملی، استانی و بین‌المللی ایجاد شده است. لذا داده‌ها از منابع مستند و رسمی به صورت سری زمانی با تواتر سالانه، فصلی، ماهانه و روزانه (با توجه به ماهیت داده) با امکان دریافت به صورت فایل Excel جهت برخورداری از پردازش‌های آماری-نموداری در اختیار کاربران قرار گرفته است. ایشان در خصوص درگاه پایش داده‌های اقتصادی کشور توضیح دادند که این درگاه جهت ارائه گزارش‌های تحلیلی بر خط مختص مقام عالی وزارت و مدیران ارشد بر بسترMPLS  با استفاده از انبار داده طراحی شده و از طریق این درگاه می‌توان در کمترین زمان و به راحتی به صورت بصری تمامی تحلیل‌های اقتصادی ، پیش‌بینی‌ها و شبیه‌سازی‌های سیاستی را مشاهده نمود. در ادامه نشست، جناب آقای دکتر میرشجاعیان ضمن قدردانی از تلاش‌های مداوم و مؤثر معاونت‌های اقتصادی، با اهدای لوحی از معاونین اقتصادی استان‌های مرکزی، زنجان، فارس، آذربایجان شرقی و قزوین به عنوان معاونین برتر تقدیر نمود.
در نشست بعد ازظهر، سرکار خانم گلی معاون دفتر مدلسازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی ضمن اشاره به برنامه‌های وزیر امور اقتصادی و دارائی و اولویت‌های 18 گانه عمومی و اختصاصی اقتصاد کلان در دولت دوازدهم، نقش ادارات کل امور اقتصادی و دارائی و معاونت‌های اقتصادی آنها را به عنوان بازوی استانی وزارت امور اقتصادی و دارائی مهم و تعیین کننده توصیف کرده و اظهار داشتند که فعالیت‌ها و عملکرد معاونت‌های اقتصادی نیز باید در این راستا متمرکز گردد. ایشان ضمن اشاره به محورهای اصلی اقدامات انجام شده توسط معاونت‌ امور اقتصادی به منظور توانمندسازی استانها، به تشریح سایر فعالیت‌های مورد انتظار از معاونت‌های اقتصادی پرداخته و فرآیند ارزیابی عملکرد معاونت‌های اقتصادی در سال 1395 را با توجه به محورهای مختلف اعلام شده، تبیین نمود. در پایان نشست نظرات و پرسش‌های معاونین و کارشناسان حاضر درجلسه در زمینه‌های مختلف مطرح و پاسخ‌های لازم از سوی سرکار خانم گلی ارائه گردید و نشست در ساعت 17 به پایان رسید.
 
امتیاز دهی