كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
داشبورد تورم ایران
داشبورد اقتصاد ایران درگاه پایش داده‌های اقتصادی کشور در دسترس عموم قرار گرفت درگاه پایش داده‌های اقتصادی کشور (داشبورد اقتصاد ایران) توسط دفتر آینده پژوهی، مدلسازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی راه‌اندازی و در دسترس عموم قرار گرفت. درگاه پایش داده‌های اقتصادی کشور (داشبورد اقتصاد ایران) توسط دفتر آینده پژوهی، مدلسازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی راه‌اندازی و در دسترس عموم قرار گرفت.
درگاه پایش داده‌های اقتصادی کشور، داشبوردی از وضعیت اقتصاد ایران است که به صورت نموداری، به ارائه اطلاعات مربوط به داده‌های اقتصاد ایران می‌پردازد. این درگاه، داده‌های مورد استفاده خود را از بانک داده‌های اقتصادی و مالی واکشی می‌کند. این داده‌ها از منابع مختلف جمع‌آوری و به‌روزرسانی می‌شود. درگاه پایش داده‌های اقتصادی کشور در تلاش است، با دیداری‌سازی داده‌ها، راه را برای برای درک بهتر از شرایط اقتصادی هموار سازد و پژوهشگران و سیاست‌گذاران را در تحلیل و برنامه‌ریزی یاری نماید.‏
داشبورد تولید ناخالص داخلی این داشبورد، در حال حاضر در ۶ بخش، حساب‌های ملی، وضع مالی دولت (درآمدها و هزینه‌های دولت)، تجارت خارجی (صادرات و واردات) ، تورم (شاخص قیمت مصرف‌کننده و تولیدکننده)، بخش پولی (نقدینگی) و اشتغال و بیکاری اطلاعات را به صورت نمودارهای تحلیلی در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
وضعیت رشد اقتصادی در سال‌های گذشته چگونه بوده است؟ بخش خدمات چند درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است؟ تورم در هر کدام از زیربخش‌های سبد خانوار، در دوره‌های مختلف چگونه بوده است؟ عمده درآمد دولت از چه طریقی تأمین می‌شود و در چه بخش‌هایی هزینه می‌شود؟ چند درصد از جمعیت فعال اقتصادی را زنان تشکیل می‌دهند؟ پاسخ این پرسش‌ها و بسیاری پرسش‌های دیگر، در درگاه پایش داده‌های اقتصادی کشور، به صورت نموداری، در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.
آمارها در این درگاه از تجمیع اجزا و انجام محاسبات مربوطه بر روی آن‌ها، با هدف ارائه‌ی دید تحلیلی ایجاد شده اند. این داشبورد در دست توسعه است و در آینده قابلیت‌ها و امکانات بیشتری نیز به آن افزوده خواهد شد.
دفتر آینده پژوهی، مدلسازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی، یکی از دفاتر معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی است که با توجه وظیفه محوله به آن در خصوص مدیریت اطلاعات اقتصادی و با توجه به این که دبیرخانه کمیته آمارهای بخشی وزارت امور اقتصادی و دارایی در این دفتر قرار دارد، تا کنون علاوه بر پروژه حاضر، پروژه‌هایی از قبیل راه‌اندازی و به‌روزرسانی بانک داده‌های اقتصادی و مالی، تدوین نظام جامع آماری وزارت امور اقتصادی و دارایی و رتبه‌بندی وضعیت آماری معاونت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت متبوع را به اجرا درآورده است.

برای استفاده از درگاه پایش داده‌های اقتصادی (داشبورد اقتصاد ایران) به این لینک مراجعه کنید.
 
 
امتیاز دهی