مدلسازی و اقتصاد کلان
«چشم‌انداز بازارهای کالا» - بخش انرژی
 • 1396/2/30 شنبه گزارش آوریل 2017 بانک جهانی «چشم‌انداز بازارهای کالا» - بخش انرژی
  «چشم‌انداز بازار کالاها» عنوان گزارشی فصلی است که بانک جهانی به انتشار آن می‌پردازد. در ویرایش آوریل 2017 این گزارش، به تفکیک، کالاهای مرتبط با بخش انرژی، کالاهای کشاورزی، کودها، فلزات و مواد معدنی و نیز فلزات گرانبها مورد توجه قرار گرفته و با بررسی وضعیت عرضه و تقاضای کالاهای مختلف، قیمت کالاها در سال 2017 و گاه در سال 2018 پیشَ‌بینی شده است. گزارش پیش‌ِ رو ترجمه بخش انرژی «چشم‌انداز بازار کالا» است.
پیامدهای اقتصادی برنامه کاری ترامپ
 • 1395/10/25 شنبه موسسه گلدمن ساکس بررسی کرد: پیامدهای اقتصادی برنامه کاری ترامپ
  انتخاب دونالد ترامپ به عنوان ریاست جمهوری بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا را باید مهم‌ترین رخدادی دانست که بر آینده  اقتصاد جهان تأثیر خواهد گذاشت. با توجه به نطق‏های انتخاباتی ترامپ اقتصاد جهان منتظر سیاست‏های متفاوتی از جنس سخت، خشک و آمریکایی‌تر می‏باشد. گزارش حاضر به ارائه آثار اقتصادی سیاست‏های ترامپ در قالب سناریوهای مختلف بر رشد اقتصادی، تورم پایه، نرخ بهره و بیکاری آمریکا که توسط موسسه گلدمن ساکس  تهیه شده، پرداخته است.
فرا روندهای خاورمیانه: تحول در منطقه ما
 • 1395/6/21 يكشنبه گزارش پی دبلیو سی فرا روندهای خاورمیانه: تحول در منطقه ما
  گزارش «فراروندهای خاورمیانه تحول در منطقه ما»، از جمله گزارش‌هایی است که ناظر بر آینده‌پژوهی درباره روندهای آتی منطقه خاور میانه است. مؤسسه PwC در گزارش «فرا روندهای خاورمیانه: تحول در منطقه ما» که ترجمه آن پیشِ رو است، به شناسایی و ارایه 5 فراروندی می‌پردازد که طی چند دهه آینده، جهان و به خصوص منطقه خاورمیانه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
ایران؛ فرصت رشد یک تریلیون دلاری
 • 1395/6/17 چهارشنبه گزارش موسسه مکنزی ایران؛ فرصت رشد یک تریلیون دلاری
  موسسه مکنزی گزارشی منتشر کرده که به بررسی پتانسیل رشد اقتصادی ایران در دوره پساتحریم در افق ۲۰۳۵ می‌پردازد. دفتر مدلسازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی، بخش‌هایی از این گزارش را پس از ترجمه و تنظیم، در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.
عملکرد اقتصاد ایران و مقایسه تطبیقی آن با کشورهای منطقه و نفتی بر اساس گزارش جولای ۲۰۱۶ بانک جهانی
جدول داده ستانده ایران از 1352 تا 1390
 • 1395/2/5 يكشنبه جدول داده ستانده ایران از 1352 تا 1390
  در ایران مرکز آمار ایران و بانک مرکزی دونهادی هستند که در دهه‌های اخیر جدول داده ستانده آماری تدوین و منتشر نموده‌اند. مجموعه‌ای از جداول که در اینجا جمع‌آوری شده جداول داده ستانده تدوین و منتشر شده توسط این دو نهاد است که بر حسب شرایط بر اساس ساختارهای فعالیت در فعالیت یا محصول در محصول تدوین شده‌اند و از فروض تکنولوژی متفاوتی نیز بهره برده‌اند.
تاریخچه جدول داده ستانده در ایران و جهان
 • 1394/5/3 شنبه تاریخچه جدول داده ستانده در ایران و جهان
  جدول داده‌ ستانده به عنوان ابزار کاربردی اقتصادی در برنامه‌ریزی‌ها و تحلیل‌های اقتصادی جایگاه ویژه‌ای دارد. اهمیت جدول داده ستانده و کاربردهای آن در حدی است که در حال حاضر کمتر کشوری را می‌توان یافت که حداقل یک بار مبادرت به تهیه آن نکرده باشد.
نگاهی به وضعیت اقتصاد ایران در سال 93
 • 1394/4/9 سه‌شنبه اقتصاد سال 93 در یک نگاه نگاهی به وضعیت اقتصاد ایران در سال 93
  اقتصاد ایران در سال 1393 توانست در برخی از شاخص‌های اقتصادی عملکرد مناسبی داشته باشد و از شرایط بحرانی سال‌های 1391 و 1392 تا حدی فاصله بگیرد. براساس آخرین گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخش واقعی و از سمت عرضه اقتصاد، در سال 1393 تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت ثابت سال 83 به 2,031 هزار میلیارد ریال و رشد اقتصادی به 3 درصد رسید.
نقش ابزارهای سیاستی بر روند توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و آثار آن بر انتشار گازهای گلخانه‌ای
لزوم تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به بخش‌های کلیدی اقتصاد
 • 1393/11/27 دوشنبه لزوم تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به بخش‌های کلیدی اقتصاد
  نتایج تحقیقی که در معاونت امور اقتصادی با استفاده از جدول داده-ستانده انجام شده است نشان می دهد که تغییر رویکرد تخصیص منابع صندوق از بخش های دارای ریسک پائین (پروژه های فعلی صندوق توسعه ملی) به بخش های کلیدی اقتصاد نه تنها اثر وجود این صندوق در اقتصاد را کاهش نمی دهد بلکه می تواند بصورت مستقیم اثر آنرا ارتقا بخشد.
1