مدلسازی و اقتصاد کلان
رشد تولید ناخالص داخلی بر حسب فعالیت‏های اقتصادی (درصد)
رشد تولید ناخالص داخلی بر حسب فعالیت‏های اقتصادی (درصد)
اقتصاد سال 93 در یک نگاه نگاهی به وضعیت اقتصاد ایران در سال 93 اقتصاد ایران در سال 1393 توانست در برخی از شاخص‌های اقتصادی عملکرد مناسبی داشته باشد و از شرایط بحرانی سال‌های 1391 و 1392 تا حدی فاصله بگیرد. براساس آخرین گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخش واقعی و از سمت عرضه اقتصاد، در سال 1393 تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت ثابت سال 83 به 2,031 هزار میلیارد ریال و رشد اقتصادی به 3 درصد رسید.

اقتصاد ایران در سال 1393 توانست در برخی از شاخص‌های اقتصادی عملکرد مناسبی داشته باشد و از شرایط بحرانی سال‌های 1391 و 1392 تا حدی فاصله بگیرد. براساس آخرین گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخش واقعی و از سمت عرضه اقتصاد، در سال 1393 تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت ثابت سال 83 به 2,031 هزار میلیارد ریال و رشد اقتصادی به 3 درصد رسید. رشد ارزش افزوده بخش‌های مختلف اقتصادی برخلاف سال 1392 که فقط در بخش کشاورزی رشد مثبت داشت، در سال 1393 در همه گروه‌ها مثبت شده است.

 نمودار(1). رشد تولید ناخالص داخلی بر حسب فعالیتهای اقتصادی (درصد)

رشد تولید ناخالص داخلی بر حسب فعالیتهای اقتصادی

ماخذ: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

به‌منظور تدقیق در آمار تولید ناخالص داخلی به قیمت بازار در سال 1393 می‌توان اجزای بخش تقاضای اقتصاد را بررسی نمود که در این میان رشد 3.5 درصدی سرمایه‌گذاری پس از دو سال رشد منفی، بسیار امیدوارکننده است. علاوه بر این بهبود تراز تجاری ایران که ناشی از رشد 12 درصدی صادرات و کاهش 5.7 درصدی واردات می‌باشد، از نتایج مطلوب رشد اقتصادی سال 1393 بوده که این مهم ناشی از سیاست‌های سازگار دولت در دوران تورم رکودی است. از دیگر آثار سیاست‌های دولت در خروج غیر تورمی از رکود می‌توان به رشد مصرف بخش خصوصی و دولتی برابر با 3.1 و 2.7 درصد اشاره کرد.

نمودار(2). رشد تولید ناخالص داخلی بر حسب اقلام هزینه نهایی (درصد)

 

ماخذ: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

نکته حائز اهمیت در سال 1393 عملکرد بودجه دولت است که علیرغم تحریم‌های بین المللی و کاهش قیمت نفت و محدودیت‌های دسترسی به منابع دولت توانست تملک دارایی‌های سرمایه‌ای را به 271 هزار میلیارد ریال برساند که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشدی معادل 33 درصد را تجربه کرده است. این مهم از طرفی ناشی از مدیریت هزینه‌های دولت و از طرف دیگر ناشی از حرکت دولت به سمت درآمدهای پایدار می‌باشد زیرا با وجود کاهش 1.8 درصدی واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای شامل فروش نفت خام و میعانات گازی و سایر درآمدها به 631 هزار میلیارد ریال، دولت با عملکرد مناسب درآمدهای مالیاتی و گمرکی و تحقق 96.8 درصدی پیش‌بینی‌های این درآمد به میزان 978 هزار میلیارد ریال توانست تخصیص‌های بودجه عمرانی را انجام داده و با رشد 20 درصدی مخارج جاری کشور را مدیریت نماید.
تورم بالا از مشکلاتی بود که دولت از ابتدا با عزمی جدی تلاش نمود آن را کنترل نماید و با سیاست تورم هدف‌گذاری شده همه سیاست‌های اقتصادی را در راستای کنترل تورم سازگار نماید. سیاست‌های ضد تورمی دولت در سال 1393 باعث شد نرخ تورم برابر با 15.6 درصد شود که نسبت به سال گذشته خود 19.1 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. از دلایل این کاهش چشمگیر می‌توان انضباط پولی و کنترل نقدینگی، انضباط مالی دولت و عدم استقراض از بانک مرکزی، کاهش و کنترل نرخ ارز و مدیریت انتظارات در جامعه را بیان کرد. سیاست‌های مذکور در کنار مدیریت بازار ارز و انتظارات و تسهیل فرایند تجارت باعث شد هزینه‌های تولید کننده نیز کاهش یافته و شاخص کل بهای تولید کننده در دوازده ماهه منتهی به اسفند 1393 معادل 14.82 درصد رشد نماید.
بنابر آخرین اطلاعات منتشر شده توسط مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در فصل پاییز 1393 به 10.5 درصد رسید. این نرخ در سال 1393 نسبت به سال 1392 علیرغم رشد اقتصادی، مثبت تغییر محسوسی نداشت که این امر به دلیل رکود حاکم بر اقتصاد کشور در سال‌های 92-1391 ناشی از وجود ظرفیت‌های خالی تولید و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی می‌باشد و لذا با وجود تلاش دولت در ایجاد شغل‌های جدید نرخ بیکاری کاهش محسوسی نداشته است.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر