اخبار و رویدادها
مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل
مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل
طی نشست اخیر مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل ریاست مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل به ایران واگذار شد مجمع وزیران محیط زیست آسیا و اقیانوسیه و همچنین مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل با حضور بیش از 40 کشور منطقه از روز 29 اردیبهشت تا 1 خرداد در مقر دفاتر سازمان ملل برای آسیا در بانکوک پایتخت کشور تایلند برگزار شد که طی آن به پیشنهاد دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی – اجتماعی آسیا و اقیانوسیه ریاست مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل به ایران واگذار شد.


مجمع وزیران محیط زیست آسیا و اقیانوسیه و همچنین مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل با حضور بیش از 40 کشور منطقه از روز 29 اردیبهشت تا 1 خرداد در مقر دفاتر سازمان ملل برای آسیا در بانکوک پایتخت کشور تایلند برگزار شد که طی آن به پیشنهاد دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی – اجتماعی آسیا و اقیانوسیه ریاست مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل به ایران واگذار شد.

در این نشست هیأتی از کشورمان به سرپرستی سرکار خانم دکتر ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و با حضور دکتر حناچی معاون وزارت راه و شهرسازی، سرکار خانم دکتر اشرفی مدیرکل دفتر مدلسازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی و همچنین محمدرضا تابش رئیس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی شرکت نمودند.

در مجمع وزیران محیط‌زیست آسیا و اقیانوسیه، چالش‌های سلامتی و محیط‌زیست که می‌تواند به طور منفی توسعه اقتصادی آینده منطقه و کاهش فقر را به خطر بیاندازد مورد بحث و گفت وگو قرار گرفت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان در این اجلاس علاوه بر ارائه سخنرانی درخصوص موضوعات زیست محیطی و تشریح دیدگاه‌های کشورمان در خصوص آنها مدیریت نشست‌های متعددی را در زمینه تغییرات آب و هوا و همچنین رابطه محیط زیست و سلامت به عهده داشت.

سرکار خانم دکتر اشرفی مدیرکل دفتر مدلسازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی نیز که به عنوان نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی در قالب هیأت کشورمان در این نشست حضور داشت در حاشیه این اجلاس با مسئول کمیته اقتصادی و همچنین مسئول بخش مدلسازی این کمیته پیرامون تجربیات ایران در زمینه استفاده از روش‌های کمی برای شبیه‌سازی و پیش‌بینی متغیرهای کلان اقتصادی به بحث و گفت‌وگو پرداخت.

خانم اشرفی در این جلسه تأکید کرد که با توجه به پتانسیل بالای کارشناسان ایرانی، حضور آنان در دوره‌های آموزشی به منظور استفاده و انتقال تجربیات طراحی مدل‌های کمی ضروری به نظر می‌رسد و همچنین استفاده از تجارب بین‌المللی در این خصوص، می‌‌بایست مورد توجه جدی قرار گیرد.

گفتنی است، دوره اجرایی اهداف توسعه پایدار تا پایان سال 2015 میلادی به اتمام می‌رسد و تعیین و شناسایی اهداف توسعه پایدار برای سال 2016 به بعد در دستور کار است. قرار است نتایج نشست‌های منطقه‌‌ای توسعه پایدار که توسط کمیسیون‌های منطقه‌ای اقتصادی – اجتماعی سازمان ملل برگزار می‌شود به اجلاس سران ارائه شود.

همچنین در این نشست، شرکت‌کنندگان بر ایجاد فرصت برای ارتباط دادن اهداف توسعه پایدار به دو بعد دیگر توسعه یعنی توسعه اقتصادی و توسعه اجتماعی تأکید نمودند.

 
امتیاز دهی